Kız Kardeşim Projesi, Ocak 2018’den beri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yürütülmektedir. Proje, kadınların bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol almalarının sağlanması, ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi-becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesini amaçlamaktadır. 2020 yılının sonuna kadar proje, 81 ilde 50.000 kadına ulaşmayı hedeflemektedir. 

2019 yılında ilki düzenlenen Kız Kardeşim Projesi Yerel Lezzetler Hibe Programı, gıda girişimciliği üzerine girişimci kadınların iş geliştirme süreçlerine destek olmak amacıyla 40 ilden 11 girişimci kadına 275.000 TL’lik hibe desteği sağlamıştır.

2021 yılında da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yerel eğitimlere ek olarak Ocak-Mart ayları içerisinde ikincisi düzenlenecek olan Kız Kardeşim Hibe Programı 4 aşama halinde gerçekleştirilecek. Online başvuruların tamamlanması ardından değerlendirme sürecini takiben yerelde online ön elemeler gerçekleşecek. Kazanan girişimci kadınlar Online Hibe Programı Kampı’na katılarak kamp müfredatlarını içeren bir eğitim alacak ve eğitimin sonunda iş geliştirme hibesi ile destekleneceklerdir.

 • Amaç:
 • Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgını, bütün sektörleri etkilediği gibi yeme & içme sektörünü de derinden etkilemiştir. Bu dönemde yeme & içme sektöründeki özellikle küçük işletme statüsünde olan işletmelerin, faaliyetlerini durdurmaya varan büyük riskler ile karşı karşıya kalmaları beklenmektedir. Kız Kardeşim Projesi kapsamında 81 ilden seçilecek yeme & içme sektöründe yer alan 30 girişimci kadının desteklenmesi, ürettikleri lezzetlerin tanıtılması, görünürlük faaliyetlerinin ön plana çıkarılması ve sosyo- ekonomik konumlarının güçlenmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
 • Yeme & içme sektörüne yönelik çalışan, halihazırda işletme sahibi olan girişimci kadınların, işletmelerini geliştirebilmeleri için 29 girişimci kadına 25 biner TL ve 1 girişimci kadına 40 bin TL jüri özel ödülüyle toplamda 765.000 TL’lik iş geliştirme hibesiyle desteklenmesi amaçlanmaktadır. 
 • Kız Kardeşim Hibe Programı Kampı; yeme & içme sektörüne yönelik çalışan kadınların işlerini geliştirmesine katkı sunacak ve onlara markalaşma desteği sağlayacaktır. Girişim hikayelerinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra, sürecin sonunda girişimci kadınların eğitimler yoluyla desteklenmesi sağlanacaktır.
 • Uygulama:

Kız Kardeşim Hibe Programı 4 aşamadan oluşacaktır.

1.Aşama:

Kizkardeşim.net web sitesi üzerinden online eğitimleri tamamlayan yeme & içme sektöründeki girişimci kadınlar web sitesinden aldıkları sertifika ile birlikte online olarak başvuru yapabilecektir.

2.Aşama:

Kizkardesim.net üzerinden eğitimlerini tamamlayan işletme sahibi kadınlar online olarak başvurularını gerçekleştirdikten sonra teknik elemeden geçeceklerdir.

3. Aşama:

İl bazlı en yüksek puanı alan katılımcılar, Online’da gerçekleştirilecek Hibe Programı Kampı’na davet edilecektir. 2 gün sürecek olan kamp, kadınlara yönelik hızlandırıcı eğitimler gerçekleştirilecektir. 

4. Aşama:

Final jüri değerlendirmesinde, hibe alma kriterlerine göre en yüksek puanı alan 30 kadın, iş geliştirme hibesi almaya hak kazanacaktır. Hibe Kampı’nın son gününde online lansman yapılarak tanıtımları gerçekleştirilecektir.

Kimler Başvurabilir?

 • Kizkardeşim.net’ten üzerinden eğitimleri tamamlamış olmak,
 • 81 ilin birinde restoranı/lokantası, yeme & içme sektöründe işletmesi olan, yeme & içme sektörüne yönelik üretim yapan,
 • Yeme & İçme sektöründe hizmet veren kadın kooperatifleri
 • Yanında en fazla 5 kişi çalıştıran(SGK’lı),
 • İşletme/lokantasının başka şubesi olmayan,
 • İşini büyütmek isteyen, bu motivasyona sahip ve öğrenmeye açık olan,
 • İşletme, lokanta, küçük işletme sahibi kadınlar başvurularını gerçekleştirebilirler.

**Katılımın ön şartıişletmenin girişimci kadına ait olması ya da imza yetkisinin bir kadına ait olmasıdır.

Jüri Özel Ödülüne Kimler Başvurabilir?

 • Kız Kardeşim Hibe Programı başvurusunu eksiksiz tamamlaması.
 • İşletmesi ya da kooperatifine, gıda sektöründe bulunan en az 3 girişimci kadından hizmet alması,
 • Hizmet aldığı girişimci kadınların kızkardesim.net adresinden eğitimleri tamamlamış olması ve sertifikalarının başvuru formunda belirtilmesi,
 • Hizmet alınan girişimci kadınların ad, soyad, adres ve iş yeri sicil numara bilgilerinin alınması,
 • Hizmet alınan girişimci kadınların, hizmet aldıklarına dair fatura vb. beyannamenin başvuru formunda iletilmesi,
 • Evde üretim yapan kadından hizmet alınıyorsa, üretici kadının gıda güvenliği belgesi ve vergi muafiyet belgesi beyanının tarafımıza başvuru formunda iletilmesi.

Kimler başvuramaz?

 • 2019 Yerel Lezzet kazananları
 • Coca-Cola Meşrubat Pazarlama Danışmanlık Sanayi ve Ticaret A.Ş, Coca-Cola İçecek A.Ş., Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş. ve Mahmudiye Kaynaksuyu LTD ŞTİ. çalışanları,
 • Habitat Derneği çalışanları,
 • Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) üye ve çalışanları,

Her türlü sorunuz için; [email protected] adresine mail atabilir ya da 0549 8257939 numarayı arayabilirsiniz.

Kız Kardeşim Hibe Programı Başvuru Linki Aşağıdadır.

Başvuru formuna iletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

***Hibe başvurunuzu ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

***Yukarıda yer alan bütün aşamalar ücretsiz olarak Kız Kardeşim Projesi tarafından organize edilecektir. 

***Eğitimleri almaya hak kazanan kadınlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir